Jak schłodzić smartfona – garść porad na upały i nie tylko
Chwilo zrobiło się odrobinę chłodniej, ale to raczej stan przejściowy i trzeba przyzwyczaić się do myśli, że najbliższe tygodnie będą gorące. A to oznacza, że nie tylko nam będzie robiło się wyjątkowo ciepło, ale także naszym urządzeniom mobilnym. Jak schłodzić smartfona w takie temperatury, by go nie uszkodzić i nie być narażonym na zbędne wydatki? Oto garść porad na ten temat.
O tym, że ekstremalne temperatury nie są zdrowe dla nikogo, chyba nie trzeba przypominać, prawda? My sami wiemy, że powinniśmy odpowiednio się nawadniać, unikać przebywania w pełnym słońcu i możliwie unikać długich spacerów w godzinach południowych. Oczywiście teoretycznie o tym wszystkim wiemy, bo nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę i potem pojawiają się problemy. Takie problemy mogą pojawić się także z naszymi urządzeniami, a w szczególności ze smartfonami. Jak im dopomóc w tym gorącym okresie?
Jak schłodzić smartfona?
Czym może grozić przegrzanie telefonu? Cóż, możliwości jest wiele i o niektórych z nich wypowiedział się Tomasz Wilewski, czyli Innovation Director w firmie Digital Care.
„Ekstremalne temperatury mogą mieć duży wpływ na wewnętrzne elementy telefonu. Narażenie na wysokie temperatury może wpłynąć negatywnie na prędkość działania urządzenia. Przegrzanie telefonu może doprowadzić również do uszkodzenia lub utraty danych. W ekstremalnych przypadkach może nawet dojść do eksplozji lub wycieku baterii, potencjalnie zagrażając bezpieczeństwu użytkownika.”
Wiadomo, że naprawa uszkodzonego sprzętu może nas słono kosztować, więc warto wcześniej po prostu o niego zadbać. Może to sprawić, że nie będziemy musieli wydawać pieniędzy, bo niektóre z metod zabezpieczenia urządzenia są banalnie łatwe do wprowadzenia. Oto kilka porad na temat tego, jak schłodzić smartfona.
Zadbaj o przepływ ciepła
Urządzenia się nagrzewają, a kiedy do tego dołożymy jeszcze niesprzyjające warunki atmosferyczne, możemy być pewni, że prędzej czy później nastąpi tragedia. Smartfon poddanych dużym obciążeniom, czyli np. z kilkoma pamięciożernymi aplikacjami działającymi jednocześnie, może się szybko przegrzać. Kiedy temperatura powietrza jest wysoka, prawdopodobieństwo przegrzania rośnie. Warto więc na trochę smartfona „rozebrać”. Nie mamy tutaj na myśli rozkręcania czy rozkładania urządzenia na czynniki pierwsze. Chodzi o to, żeby zdjąć mu na chwilę etui lub założyć takie, które pozwoli na odsłonięcie plecków.
Etui potrafi niestety zatrzymywać ciepło, a w związku z tym, smartfon będzie się chłodził znacznie wolniej, niż zazwyczaj. Przy takich temperaturach warto rozważyć także to, żeby nie nosić smartfona w kieszeni spodni. Szczególnie wtedy, jeżeli są one dodatkowo obcisłe. Tam naszemu urządzeniu będzie jeszcze cieplej, a od tego już tylko krok do zniszczenia baterii. To oczywiście najgorszy z możliwych scenariuszy, ale warto pamiętać o tym, że może do takiego czegoś dojść.
Uważaj, gdzie go zostawiasz
Wsiadacie do nagrzanego samochodu i pierwsze co robicie, to wkładacie smartfona do uchwytu. To naturalne, my robimy tak samo. Jednak jeżeli ten uchwyt był nagrzany, bo pojazd stał w miejscu gdzie nie było cienia, to lepiej dać nasze urządzenie do potrzymania pasażerowi lub położyć je na siedzeniu. Gorąca powierzchnia uchwytu w zetknięciu z pleckami smartfona to nie jest dobry pomysł, a w szczególności wtedy, kiedy jeszcze włączymy nawigację. Dobrze wiemy, że smartfon potrafi wtedy się solidnie nagrzać.
Musimy także uważać na to, gdzie zostawiamy nasze urządzenie. Położenie go na stoliku np. w kawiarni jest w porządku, ale nie róbmy tego wtedy, kiedy nie ma tam cienia. W słońcu temperatura potrafi być znacznie wyższa, niż ta powietrza, a to już bardzo niebezpieczne dla każdego urządzenia.
A jak się przegrzeje?
Jak schłodzić smartfona, kiedy czujemy już, że dostał za dużo energii? Przede wszystkim nie powinniśmy go wtedy podłączać do ładowania, bo osiągniemy zupełnie przeciwny skutek, do tego, czego oczekiwaliśmy. Wtedy nasze urządzenie może solidnie ucierpieć. Nie powinniśmy także korzystać z metod chałupniczych, czyli wkładania smartfona do lodówki czy stosowania na nim zimnych kompresów.
Najlepszym rozwiązaniem będzie wyłączenie urządzenia i danie mu chwilowego odpoczynku. Smartfon po jakimś czasie powinien wrócić do normalnego stanu. Warto także zaopatrzyć się w aplikację diagnostyczną dla telefonu (np. Digital Care Lab do znalezienia na Google Play oraz App Store), która sprawdzi, czy z naszym urządzeniem jest wszystko w najlepszym porządku.
Nowe smartofny znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.
Źródło: Digital Care informacja prasowa / Opracowanie własne